گروه مپنا 

معرفی گروه مپنا
 
تداوم رشد مصرف انرژی در کشور به همراه بهره‌وری پایین تولید، وضعیت انتقال و توزیع انرژی سبب گردیده است تا آینده نامطلوبی برای این بخش در حال وقوع باشد. به گونه‌ای که حتی در صورت تحقق کلیه برنامه‌های توسعه بالادستی ظرف مدت ده سال آینده، مصرف انرژی از تولید انواع انرژی اولیه از جمله نفت و گاز فراتر رفته و کشور به وارد کننده انرژی تبدیل خواهد شد. این امر قطعاً اثرات اقتصادی و اجتماعی بسیار نامطلوبی را به همراه خواهد داشت. این در حالی است که با اجرای برنامه و سیاستهای اجرائی مدیریتی، افزایش بازده، ارتقاء بهره‌وری در عرضه و همچنین تقاضای انرژی با هدف جلوگیری از اتلاف انرژی در بخش‌های مختلف عرضه و تقاضا و بازیافت آن به منظور ارتقاء کارایی انرژی در بخش‌های یادشده و مدیریت بهینه منابع سوخت و انرژی کشور و صیانت از محیط زیست می‌توان انتظار داشت اقدامی عملی و اجرایی برای مقابله با بحران پیش رو در کشور محقق گردد. از جمله راهکارهای در حال استفاده در کشورهایی که پیشرفت‌های بسیاری را در این زمینه برای آن جوامع به‌همراه آورده است، تولید همزمان برق و حرارت در محل مصرف است. علاوه بر این با توجه به سیاستهای اتخاذ شده توسط دولت مبنی بر ورود بخش خصوصی به حوزه تولید انرژی و سرمایه گذاری این بخش در این زمینه تحقق این مطلب در گرو تولید انرژی بصورت پراکنده خواهد بود.

گروه مپنا به عنوان بزرگترين مجموعه مديريت پروژه هاي نيروگاهي در كشور و با اتكاء به تجربيات و سوابق خود در اين صنعت مسئوليت سنگيني در اين حوزه دارد. اين مسئوليت در تمام زمينه‌هاي اين صنعت براي گروه مپنا حائز اهميت است، زيرا مپنا علاوه بر اينكه در حوزه طراحي، ساخت و نصب نيروگاه فعال است، در حوزه بهره برداري و احداث نيروگاه نيز به عنوان يك سرمايه‌گذار و ذينفع ايفاء نقش مي‌كند. با توجه به نقش و جايگاه گروه مپنا در صنعت برق كشور از يك سو و منافع و برنامه‌هاي اين گروه برای تداوم و ادامه فعاليت‌ها به عنوان يك بنگاه اقتصادي، موضوع ورود مپنا به‌ حوزه‌های جدید کسب و کار جزء استراتژی‌های مهم گروه می‌باشد. با مطالعات انجام شده بر روی بازار فعلی و آتی مولدهای مقیاس کوچک و تکنولوژی‌های مورد استفاده برای این مولدها، ورود مپنا به بازار مولدهای مقیاس کوچک با تکنولوژی موتور گازسوز در محدوده ظرفیتی 250 کیلووات تا 3 مگاوات مورد تصویب قرار گرفت تا بدین ترتیب گروه مپنا در حوزه تولید پراکنده علاوه بر محصول تولید همزمان برق و آب و برق و حرارت با استفاده از توربین 25 مگاواتی، بویلر بازیاب حرارت و آب شیرین¬کن های حرارتی، تولید همزمان برق و حرارت را با استفاده از موتورهای گازسوز نیز در سبد محصولات خود ارائه نماید.

ساختار گروه
 
پس از اجرای آخرین مرحله تجدید ساختار گروه در سال 1391؛ شرکتهای گروه مپنا در قالب پنج بخش ساختاربندی شده‌اند. هر یک از این بخشها و شرکتهای زیرمجموعه آنها، وظیفه انجام بخشی از کسب و کار مپنا را بر عهده دارند.
نمودار زیر، نمایانگر این شرکت‌ها و ارتباط آنها با بخش‌های پنج‌گانه گروه است.ارزشهای گروه مپناچشم انداز گروه مپنا

آخرین خبرها
همایش ها و کنفرانس ها